2020 03 11 baner

Zakładamy Kwietne Łąki{nomultithumb}

Radni klubu Lewica złożyli do biura rady miejskiej projekt uchwały w sprawie zwolnień z podatków od nieruchomości przedsiębiorców, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z ograniczeniami gospodarczo-ekonomicznymi z powodu epidemii covid-19. 
Uchwała została przygotowana zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej. W szczególności chodzi o to aby w pierwszej kolejności takie zwolnienie otrzymali nowogardzcy przedsiębiorcy, którzy doznali strat finansowych. Ważne jest tu dobro lokalnych (rodzimych) małych i średnich firm prowadzonych przez naszych mieszkańców. Te właśnie firmy mogłyby być zwolnione z podatku, których działalność gospodarcza została ograniczona wskutek epidemii koronawirusa. 
Działania podjęte przez radnych klubu Lewica wynikają z troski o lokalnych przedsiębiorców. To właśnie małe i średnie firmy prowadzone przez mieszkańców stanowią trzon lokalnej gospodarki i potrzebują największej pomocy w tym trudnym okresie.
Podobny projekt uchwały przygotowali radni klubu PiS i NOWA jednak ich projekt przewiduje rozwiązania trudne do przyjęcia dla małych i średnich firm, a niestety łatwiejsze i szybsze do uzyskania zwolnienia z podatku dla wielkich korporacji, supermarketów i dużych firm z obcym kapitałem, które posiadają specjalistów i prawników do przygotowania dokumentów, co tym samym uderza w małych i średnich lokalnych przedsiębiorców. Czarny scenariusz tej uchwały może prowadzić do tego, że lokalny przedsiębiorca nie otrzyma pomocy, a tym samym skorzystają ci najwięksi. Limit zwolnień to 500 000 zł. Biorąc pod uwagę zawiłości w projekcie uchwały klubu PiS i NOWA należy stwierdzić , iż wielu lokalnych przedsiębiorców może nie uzyskać pomocy. 

- Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa wpłynęły na trudną sytuację lokalnych nowogardzkich firm. Przedsiębiorcy wyłączeni z gospodarki walczą o przetrwanie w tych trudnych czasach. To właśnie o nich w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać i uruchomić narzędzia, którymi dysponujemy oczywiście w granicach prawa aby w tej trudnej sytuacji pomoc właśnie tym firmom działającym w Nowogardzie - mówi radny Jacek Rafiński. 

Radni będą debatować w tej sprawie już na najbliższej sesji zwołanej na wtorek 26 maja. Czy odpowiedzą się za małymi i średnimi przedsiębiorcami z Nowogardu i pomogą miejscowym firmą? O tym przekonamy się na najbliższej sesji.